Autor: prof. Ing. Jana Seidlerová, CSc., a kol.
Autor: neudeven
Popis: Akreditační spis navazujícího magisterského studijního programu Nanotechnologie - část A + B
Licence: Bez licence (Nepodléhající ochraně duševního vlastnictví)
Druh produktu:
Studijní program
Autor: prof. Ing. Jana Seidlerová, CSc.; RNDr. Hana Otoupalíková
Autor: neudeven
Popis: Materiály Fyzikální chemie povrchů a koloidních soustav (přednášky pro výuku v českém jazyce), Laboratorní cvičení FCHP ( návody na laboratorní cvičení pro výuku v českém jazyce) a Physical chemistry of surface and colloidal systems (přednášky pro výuku v anglickém jazyce) jsou určeny pro magisterský studijní program Nanotechnologie. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Materiály jsou souborem prezentací pro přednášky ve formátu PDF a textové soubory s návody na laboratorní cvičení. Prezentace přednášek obsahují textové a grafické informace k tématům tvořícím náplň přednášek. Přednášky jsou pro pedagoga podkladem pro výklad látky, pro studenty jsou základní kostrou zápisu obsahu přednášek. Za účelem zvýšené efektivity výuky a přesnosti zápisu přednášek studenty jsou studentům k dispozici v originální podobě. Prezentace přednášek obsahují informace k následujícím hlavním tématům: 1. Disperzní soustavy, měřítka disperzity, předmět koloidní chemie. 2. Termodynamika povrchů pevných látek a kapalin. 3. Adsorpce a desorpce v soustavě pevná látka – plyn a pevná látka – kapalina, popis adsorpce, experimentální metody.
4. Příprava a stabilita koloidních soustav, struktura koloidních micel
5. Strukturně mechanické, optické, molekulárně kinetické a elektrické vlastnosti koloidních soustav.
6. Experimentální metody studia vlastností koloidních soustav
7. Teorie roztoků vysokomolekulárních látek, jejich vlastnosti a termodynamika rozpouštění.
Soubor na cvičení slouží k přípravě studentů na praktická cvičení v učebně a v laboratoři. Pomohou studentům v přípravě a následném zpracování zápisu ze cvičení a zpracování naměřených dat. Jsou nezbytným doplňkem teoretické výuky. Vzhledem k rozsahu předmětu a časové náročnosti laboratorních úloh se jedná celkem o 4 základní úlohy, které jsou zaměřeny na měření zeta-potenciálu koloidu Ag, určení molekulové hmotnosti makromolekulárních látek, určování specifického měrného povrchu s využitím adsorpčních rovnovah a měření velikosti částic s využitím rozptylu světla.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: prof. Ing. Jana Seidlerová, CSc.; Ing. Iveta Martausová, Ph.D.; Ing. Zdeněk Lacný
Autor: neudeven
Popis: Materiály s názvy - “Chemická kinetika a katalýza” a “Laboratorní cvičení CHK” jsou určeny pro výuku v českém jazyce.
Předmět náleží do studijního programu Nanotechnologie a vyučuje se v navazujícím magisterském studiu. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Výše uvedené materiály jsou souborem prezentací pro přednášky ve formátu PDF a textové soubory s návody na laboratorní cvičení. Prezentace přednášek obsahují textové a grafické informace k tématům tvořícím náplň přednášek. Účel prezentací je dvojí. Pro pedagoga je podkladem pro výklad látky, pro studenty je základní kostrou zápisu obsahu přednášek. Za účelem zvýšené efektivity výuky a přesnosti zápisu přednášek studenty jsou v prezentaci obsaženy jednak výchozí a konečné vztahy popisující daný problém a dále grafické informace, které tak má student k dispozici v originální podobě a nemusí je vlastnoručně překreslovat během výkladu látky. Vzniká tak větší prostor pro samotný detailnější výklad. Prezentace přenášek obsahují informace k následujícím hlavním tématům: 1. Formální kinetika. 2. Faktory ovlivňující rychlost chemické reakce. 3. Teorie aktivních srážek a teorie absolutních reakčních rychlostí. 4. Kinetika reakcí v roztocích. 5. Transportní děje v chemické kinetice. 6. Teorie homogenní a heterogenní katalýzy a kinetika fotochemických reakcí.
Soubory s návody na laboratorní cvičení slouží k přípravě studentů na praktická cvičení v laboratoři. Pomohou studentům v přípravě a následném zpracování zápisu ze cvičení a zpracování naměřených dat. Jsou nezbytným doplňkem teoretické výuky. Vzhledem k rozsahu předmětu a časové náročnosti laboratorních úloh se jedná celkem o 4 základní úlohy, které jsou zaměřeny na určení řádu chemické reakce, stanovení teplotní závislosti rychlostní konstanty, stanovení aktivační energie a rychlosti katalyzované reakce.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: Ing. Karla Čech Barabaszová, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: K uvedenému předmětu je vytvořeny materiály s názvem „Laboratorní cvičení z charakterizace přípravy nanomateriálů“ pro výuku v českém jazyce a Preparation nanomaterials-experiment pro výuku v anglickém jazyce. Předmět náleží do studijního programu Nanotechnologie a vyučuje se v navazujícím magisterském studiu. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Studijní materiál zpracovaný ve formátu word je uceleným souborem 12-ti laboratorních úloh věnujících se selektivním postupům přípravy nanostrukturovaných materiálů se zřetelem na 3D nanoobjekty - nanočástice. Z hlediska oblasti vzdělávání náleží do oboru strojírenství, nanotechnologie. Soubor laboratorních úloh je cíleně zaměřen na metody přípravy nanočástic s důrazem na sol-gel procesy, hydrolýzu, srážecí metody, ultrazvukovou syntézu a/nebo mechanochemickým postupům. Studijní materiál slouží studenům jako detailní návod/postup práce k jednotlivým laboratorním úlohám, které jsou realizovány v přímé návaznosti na předmět Nanotechnologie II – Metody přípravy nanočástic, kde studenti získali teoretické znalosti k jednotlivým metodám přípravy nanočástic. V rámci předkládaného materiálu jsou jednotlivé úlohy tvořeny třemi částmi: 1. dvěma teoretickým otázkami ověřujícími teoretický předpoklad znalosti studenta, 2. detailním experimentálním postupem přípravy nanočástic, včetně specifikovaného cíle práce a 3. specifikací požadavků na vypracování laboratorního protokolu.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc.Ing.Gražyna Simha Martynková, Ph.D.; Ing. Karla Čech Barabaszová, Ph.D.; doc. Ing. Daniela Plachá, CSc.
Autor: neudeven
Popis: Do předmětu Nanokompozitní materiály byl připraven studijní materiál s názvem: Introduction to Nanocomposite Science of Layered and Tubular Materials: Preparation and Application/Monograph nanocomposites, určený pro výuku v anglickém jazyce.
Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Soubor je ve formátu PDF.
Studijní materiál je tematická monotématická kniha napsána anglicky, která je materiálem určeným k ucelení a doplnění přednášek předmětu. Monografie je rozdělena do 6-ti na sebe navazujících kapitol: 1. Introduction, 2. Basic concepts of nanocomposites, 3. Nanofillers for nanocomposites, 4. Basic methods of nanofillers for nanocomposite materials preparation, 5. Methods for nanocomposites preparation a 6. Application.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Gražyna Simha Martynková, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Soubor prezentací ve formátu Pdf je určen pro studenty magisterského studijního programu Nanotechnologie, předmět Nanomateriály na bázi vrstevnatých silikátů v českém jazyce. Je určen k prohloubení poznatků o strukturních charakteristikách vrstevnatých silikátů, osvojení postupů různých modifikací vrstevnatých silikátů za účelem přípravy nanočástic a nanokompozitů.
Studentům umožní poznat a pochopit způsoby příprav nanomateriálů s obsahem modifikovaných fylosilikátů.
Správnost rozhodnutí při výběru metod a dovednost interpretací výsledků pro charakterizaci výchozích i modifikovaných materiálů. Studijní opory v podobě přednášek pro předmět Nanomateriály na bázi vrstevnatých silikátů se zaměřují především na představení jílových materiálů s ohledem na jejich nanostrukturu a využití v nanotechnologiích. Jednotlivé části přednášek se zaměřují na: klasifikaci jílových minerálů a představení jejich vlastností, možnosti modifikace, exfoliace a interkalace, možnosti zapracování do různých matric, příprava nanokeramiky a keramiky modifikované nanočásticemi. V další části jsou uvedené příklady využití takto připravených materiálů a jejich funkční vlastnosti. V závěrečné části je podrobně probrána tématika charakterizace a hodnocení vrstevnatých silikátů analytickými metodami.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Gražyna Simha Martynková, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Materiál s názvem: “Nanokopozitní materiály“ – je soubor přednášek určený pro výuku v českém jazyce. Soubor je ve formátu PDF.
Studijní opory v podobě přednášek poskytují studentům oboru základní znalosti o nanokompozitech s ohledem na jejich jednotlivé složky. V předmětu jsou probrané vlastnosti nanoplniv a nanostrukturovaných matric s ohledem na vlastnosti, interakce mezi složkami a výsledné užitné vlastnosti. Je zde představena klasifikace nanomateriálů, nomenklatura základních pojmů v oblasti nanomateriálů v návaznosti na kompozity. Dále je tématika nanokompozitů rozdělená na podoblasti podle typu matrice: polymerní, keramické a kovové. V poslední třetině přednášek jsou nanokompozity představeny s ohledem na aplikace v různých oblastech života, s ohledem na funkčnost a vliv ekonomicko-ekologických aspektů výroby.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Gražyna Simha Martynková, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Materiál “Uhlíkaté nanomateriály“ – soubor přednášek je určen pro výuku v českém jazyce je určen pro výuku stejnojmenného předmětu a náleží do studijního programu Nanotechnologie, vyučuje se v navazujícím magisterském studijním programu. Příslušnou oblastí vzdělávání je strojírenství. Soubor jsou ve formátu PDF. Obsahem přednášek pro předmět Uhlíkaté nanomateriály je ucelený přehled v oblasti materiálů s vysokým obsahem uhlíku ve složení. V první části jsou probrány základy nejběžnějších uhlíkových alotropických materiálů, s přihlédnutím na strukturu, morfologií a makroskopické vlastnosti. V další části je pozornost věnována grafitu a diamantu jako hlavním přírodním materiálů, které se mohou považovat za prekursory pro přípravu nanouhlíků, popsána příprava nanouhlíků. Následuje část pro nanomateriály, kde je provedena klasifikace, rozdělení podle vlastnosti a strukturní parametry. Jsou zde popsány metody pro hodnocení a charakterizaci uhlíkatých materiálů. Podrobně jsou představeny oblasti využití v nanotechnologiích.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Jonáš Tokarský, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Materiál Chemie pevných látek” je určen pro výuku a českém jazyce. Materiál Solid state chemistry je určen pro výuku a anglickém jazyce. Uvedené materiály jsou souborem prezentací ve formátu PDF. Prezentace obsahuje textové a grafické informace k vybraným tématům tvořícím náplň přednášek předmětu Chemie pevných látek. Účel prezentace je dvojí. Pro pedagoga je podkladem pro výklad látky, pro studenty je základní kostrou zápisu obsahu přednášek. Za účelem zvýšené přesnosti zápisu jsou v prezentaci obsaženy zejména grafické informace, které tak má student k dispozici v originální podobě a nemusí je vlastnoručně překreslovat během výkladu látky. Ušetřený čas je tak možno věnovat výkladu látky namísto manuálního přenosu grafické informace do zápisu. Prezentace obsahuje informace k následujícím hlavním tématům: chemická vazba, klasifikace pevných látek, typy krystalových struktur, popisy krystalů, poruchy, RTG difrakce, symetrie krystalů, mezomorfní fáze, amorfní fáze, růst krystalů.
Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství, studijní program Nanotechnologie.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Jonáš Tokarský, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Soubor je prezentací ve formátu PDF, obsahující textové a grafické informace k vybraným tématům, které tvoří náplň předmětu Odborná prezentace. Účel prezentace je dvojí: -pro pedagoga je podkladem pro výklad látky; - pro studenty je základní kostrou zápisu obsahu přednášek. Za účelem zvýšené přesnosti zápisu jsou v prezentaci obsaženy zejména grafické informace, které tak má student k dispozici v originální podobě a nemusí je vlastnoručně překreslovat během výkladu látky. Ušetřený čas je tak možno věnovat výkladu látky namísto manuálního přenosu grafické informace do zápisu. Prezentace obsahuje informace k následujícím hlavním tématům: klasifikace typů odborné prezentace, struktura odborné prezentace, citace, odborné databáze, vydavatelé odborné literatury, základy scientometrie a bibliometrie, publikační modely a otevřený přístup, publikační etika a plagiátorství, fenomén predátorství. Materiál je určen pro výuku v českém jazyce.
Předmět náleží do studijního programu Nanotechnologie. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Jonáš Tokarský, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Materiál Molekulární a supramolekulární nanostroje - soubor přednášek určen pro výuku v českém jazyce. Materiál Molecular and supramolecular nanomachines je soubor přednášek určen pro výuku v angličtině. Náleží do studijního programu Nanotechnologie v navazujícím magisterském studiu. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Tyto soubory jsou prezentacemi ve formátu PDF. Prezentace obsahuje textové a grafické informace k vybraným tématům tvořícím náplň přednášek předmětu Molekulární a supramolekulární nanostroje. Účel prezentace je dvojí. Pro pedagoga je podkladem pro výklad dané látky, pro studenty je základní kostrou zápisu obsahu přednášek věnovaných tématům s vysokou mírou grafických informací. Za účelem zvýšené přesnosti zápisu jsou v prezentaci obsaženy zejména grafické informace, které tak má student k dispozici v originální podobě a nemusí je vlastnoručně překreslovat během výkladu látky. Ušetřený čas je tak možno věnovat výkladu látky namísto manuálního přenosu grafické informace do zápisu. Prezentace obsahuje informace k následujícím hlavním tématům: molekulární rotory, molekulární jednotky na bázi azobenzenu, molekulární varianty automobilů, metody pohonu nanostrojů.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Jonáš Tokarský, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Studijní materiály “Molekulární modelování a design nanomateriálů” (soubor přednášek určen pro výuku v českém jazyce) a “Molekular modeling and nanomaterials design” (soubor přednášek určen pro výuku v anglickém jazyce) náleží do studijního programu Nanotechnologie v navazujícím magisterském studiu. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Tyto soubory jsou prezentacemi ve formátu PDF. Prezentace obsahuje textové a grafické informace k tématům tvořícím náplň přednášek předmětu Molekulární modelování a design nanomateriálů. Pro pedagoga je podkladem pro výklad látky, pro studenty je základní kostrou zápisu obsahu přednášek. Za účelem zvýšené přesnosti zápisu jsou v prezentaci obsaženy zejména grafické informace, které tak má student k dispozici v originální podobě a nemusí je vlastnoručně překreslovat během výkladu látky. Ušetřený čas je tak možno věnovat výkladu látky namísto manuálního přenosu grafické informace do zápisu. Prezentace obsahuje informace k následujícím hlavním tématům: úvod do molekulárního modelování, vazebné a nevazebné interakce, geometrická optimalizace, silová pole, optimalizační algoritmy, molekulární dynamika, dokování, molekulární deskriptory, molekulární modelování a instrumentální analýza, využití modelování pro design nanomateriálů.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Dr. Mgr. Kamil Postava
Autor: neudeven
Popis: Studijní materiály Spectroscopy I a Spectroscopy II jsou souborem přednášek, určeným pro výuku v anglickém jazyce v předmětu Spektroskopie nanostruktur. Předmět náleží do studijního programu Nanotechnologie a je vyučován v navazujícím magisterském studijním programu. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Soubory jsou ve formátu PDF. Obsahem přednášek pro předmět je ucelený přehled s následujícím obsahem: 1. Fyzikální principy optické spektroskopie. 2. Modelování šíření světla ve spektroskopii, reflexní, transmisní a absorpční spektra látek, systémů tenkých vrstev a nanostruktur. 3. Spektroskopie ve viditelné, blízké ultrafialové a blízké i střední infračervené oblasti (komponenty spektrometrů, dvousvazkový spektrometr, rozlišovací mez a přístrojová funkce monochromátoru). 4. Spektroskopická elipsometrie, teoretické základy, popis a využití. 5. Magnetooptická spektroskopie, původ jevu a jejich popis, využití. 6. Model tlumeného harmonického oscilátoru, semiklasická teorie popisu spekter krystalů. 7. Původ a modelování infračervených vibračních a rotačních spekter, modelování spekter nanostrurovaných a nanokompozitních materiálů.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: Mgr. Oldřich Motyka, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Přiloženy jsou studijní materiály: Nanotechnologie a životní prostředí” ve formě monografie a soubor přednášek Životní prostředí a nanomateriály pro výuku v českém jazyce. Soubor Environment and nanomaterials obsahuje pro výuku v anglickém jazyce. Materiály jsou určeny pro výuku v předmětech Environmentální aspekty používání nanomateriálů a Nanomateriály a životní prostředí, které patří do studijního programu Nanotechnologie. Příslušnou oblastí vzdělávání je v obou případech Strojírenství. Přiložené soubory představují studijní opory (monografie) v českém jazyce a 10, respektive 9 prezentací přednášek v českém a anglickém jazyce pro studenty oboru Nanotechnologie. Studijní opory jsou ve formátu PDF. Obsahem je základní průřez informacemi na téma přítomnosti a vlivu nanomateriálů v životním prostředí. Přiložené soubory představují podklad pro samostatné studium studentů (monografie) a přednášky vedené pedagogem. První čtyři kapitoly/přednášky jsou zaměřeny na přítomnost nanomateriálů v životním prostředí, v hydrosféře, pedosféře a atmosféře, jejich zdroje a působení. V další části jsou kapitoly a přednášky zaměřeny na monitoring nanomateriálů v životním prostředí a hodnocení toxicity. Dále jsou samostatné kapitoly/přednášky zaměřeny na vliv nanomateriálů na konkrétní skupiny organismů – autotrofní a heterotrofní organismy a zdraví člověka. V českém jazyce jsou soubory zakončeny popisem možností prevence znečištění včetně platné relevantní české a evropské legislativy.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: Mgr. Oldřich Motyka, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Do předmětu byl připraven studijní materiál s názvem: Základy ekologie a biologie. Soubor přednášek je určen pro výuku v českém jazyce. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Studijní opora je ve formátu PDF. Obsahem je základní průřez informacemi o biologii a ekologii. Přiložený soubory představují podklad pro přednášky vedené pedagogem. Prvních sedm přednášek slouží jako úvod do biologie, následné čtyři jsou zaměřeny na ekologii a poslední přednáška se zabývá představením etologie a behaviorální ekologie. Biologická část přednášek představuje základní definice biologie a ekologie, popis buňky, taxonomický systém a fyziologii živočichů a rostlin a úvod do genetiky. Ekologická část je zaměřena zejména na biogeochemické cykly a toky hmoty a energie ekosystémy, dále na interakce organismů mezi sebou a s jejich prostředím. V závěru jsou vysvětleny základní termíny etologie a behaviorální ekologie, zejména socialita a chování.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Vladimír Tomášek, CSc.; Ing. Gabriela Kratošová; Ing. Miroslav Vaculík, Ph.D.
Autor: neudeven
Popis: Do uvedeného předmětu byly připraveny studijní materiály s názvy: - “Mikroskopie” soubor přednášek určen pro výuku v českém jazyce, - “Microscopy” soubor přednášek určen pro výuku v anglickém jazyce. Předmět náleží do studijního programu Nanotechnologie a je vyučován v navazujícím magisterském studiu. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Soubory jsou uvedeny ve formátu PDF. Obsahem je základní průřez informacemi na téma přítomnosti a vlivu nanomateriálů v životním prostředí. Přiložené soubory představují přednášky vedené pedagogem. Hlavními prezentovanými tématy v rámci přednášek jsou: princip elektronového mikroskopu, vztah mezi vlnovou délkou urychleného elektronu a rozlišením soustavy, interakce elektronů s hmotou, vznik obrazu a jeho zpracování, skenovací a transmisní elektronová mikroskopie, konstrukční prvky, elektronová difrakce a její využití v elektronovém mikroskopu, význam vakua, osvětlovací systémy, elektromagnetické čočky, zobrazovací vady jejich korekce, příprava vzorků, a kombinace zobrazovacích technik s analytickými, jako je především rtg-mikroanalýza. Dále je zdůrazněn význam elektronové mikroskopie v nanotechnologiích formou aplikačních a případových studií.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Gražyna Simha Martynková, Ph.D., Ing. Karla Čech Barabaszová, Ph.D., doc. Ing. Daniela Plachá, CSc.
Autor: neudeven
Popis: Monografie je určena pro výuku v anglickém jazyce v předmětu Nanomateriály na bázi vrstevnatých silikátů. Předmět je zařazen do SP Nanotechnologie, oblasti vzdělávání Strojírenství.
Monografie poskytuje vybrané informace o hlavních typech nanokompozitů, jejich klasifikaci akceptované v současné vědě a aplikacích spolu s metodami přípravy diskutovaných nanokompozitů. Centrální část knihy je zaměřena na tubulární a vrstvená plniva pro nanokompozity. Je zde popsána většina technik a přístupů k přípravě požadovaných funkčních nanoplniv. Následující část je věnována přípravě nanokompozitů se zaměřením na jednotlivé matrice. Poslední část je komplexním shrnutím aplikace současných nanokompozitů.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Daniela Plachá, CSc.; Ing. Gabriela Kratošová
Autor: neudeven
Popis: K uvedenému předmětu je vytvořen materiál s názvem Technologie přípravy nanostruktur II - soubor přednášek určen pro výuku v českém jazyce.
Předmět náleží do studijního programu Nanotechnologie a vyučuje se v navazujícím magisterském studiu. Příslušnou oblastí vzdělávání je strojírenství. Výše uvedený materiál jsou souborem prezentací pro přednášky ve formátu PDF.
Předmět Technologie přípravy nanostruktur II prohlubuje znalosti studenta v oblasti fyzikálně chemických a biologických metod syntézy a přípravy nanomateriálů a nanostrukturovaných materiálů. Předložený soubor zahrnuje prezentaci v pdf formě týkající se prvních dvou přednášek dle osnovy předmětu, a to „Úvod do syntézy a přípravy nanomateriálů, nanočástic a nanostrukturovaných materiálů“ a „Klasifikace metod přípravy nanomateriálů, nanočástic a nanostrukturovaných materiálů“. Jedná se o podklad pro pedagoga pro přednes a zároveň je to souhrn informací a osnova 2 přednášek pro uvedený předmět pro studenty.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Daniela Plachá, CSc.; Ing. Gabriela Kratošová
Autor: neudeven
Popis: K uvedenému předmětu jsou vytvořeny následující materiály s názvem “Praktikum pokročilých technologií”, návody na laboratorní cvičení pro výuku v českém jazyce. Předmět náleží do studijního programu Nanotechnologie a vyučuje se v navazujícím magisterském studiu. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství. Předmět Praktikum pokročilých technologií přípravy nanostruktur II navazuje na teoretickou přípravu předmětu Pokročilé technologie přípravy nanostruktur II. V rámci tohoto předmětu studenti rozvinou své vědomosti v oboru přípravy nanomateriálů a nanostrukturovaných materiálů. Materiály zahrnují návody pro laboratorní úlohy např. pro přípravu nanočástic Ibuprofenu metodou superkritické fluidní technologie.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory
Autor: doc. Ing. Daniela Plachá, CSc.; prof. Ing. Jana Seidlerová, CSc.; RNDr. Hana Otoupalíková; Ing. Zdeněk Lacný
Autor: neudeven
Popis: Uvedené materiály jsou souborem prezentací pro přednášky ve formátu PDF a textovými soubory s návody na laboratorní cvičení. Prezentace přednášek obsahují textové a grafické informace k tématům tvořícím náplň přednášek. Přednášky jsou pro pedagoga podkladem pro výklad látky, pro studenty jsou základní kostrou zápisu obsahu přednášek. Za účelem zvýšené efektivity výuky a přesnosti zápisu přednášek studenty jsou studentům k dispozici v originální podobě. Prezentace přenášek obsahují informace k následujícím hlavním tématům: problematika rovnováhy v heterogenních systémech, ovlivnění sráženích reakcí prostředím, termodynamika kinetika růstu částic, heterocyklické sloučeniny, sacharidy, lipidy, bílkoviny, nukleové kyseliny, biomolekuly v nanotechnologiích, funkcionalizace nanouhlíkatých materiálů.
Soubor na cvičení slouží k přípravě studentů na praktická cvičení v učebně a v laboratoři. Pomohou studentům v přípravě a následném zpracování zápisu ze cvičení a zpracování naměřených dat. Jsou nezbytným doplňkem teoretické výuky. Obsahem jsou Vybrané kapitoly z chemie soubor přednášek určený pro výuku v českém jazyce; Laboratorní cvičení VKCH návody na laboratorní cvičení pro výuku v českém jazyce; “Selected chapters of chemistry” soubor přednášek určen pro výuku v anglickém jazyce. Předmět náleží do studijního programu Nanotechnologie a vyučuje se v navazujícím magisterském studiu. Příslušnou oblastí vzdělávání je Strojírenství.
Licence: Creative Commons 4.0 - Uveďte původ 4.0
Druh produktu:
Výukový materiál/studijní opory